Krótka odpowiedź
Projekt warstwy TC-GPON uwzględnia podział w stosunku 1:128, a niektóre OLT obsługują 128 zarejestrowanych jednostek ONU na port; żaden fakt nie zatwierdza automatycznie fizycznego ODN 1:128.Traktuj 1:128 jako wyjątek inżynieryjny, a nie wartość domyślną. Przed wypuszczeniem projekt powinien przejść wszystkie pięć bram poniżej:
- Brama sprzętowa:dokładna karta liniowa OLT, moduł optyczny, wersja oprogramowania i kombinacja jednostek ONU muszą obsługiwać 128 zarejestrowanych jednostek ONU na port.
- Bramka optyczna:najgorsza ścieżka optyczna-a nie średnia ścieżka-musi mieścić się w obowiązujących limitach strat na wejściu i wyjściu, z wyraźnym marginesem inżynieryjnym.
- Brama komponentowa:w obliczeniach należy uwzględnić gwarantowaną przez dostawcę maksymalną tłumienność wtrąceniową i najgorszą-jednorodność portu, a nie teoretyczny podział wynoszący 21 dB lub typową wartość katalogową.
- Brama pojemnościowa:oczekiwana liczba godzin połączenia, zajętości i jednocześnie aktywnych subskrybentów musi odpowiadać poziomom usług i zasadom administratora bazy danych.
- Brama operacyjna:większa dziedzina usterek, dostęp testowy, zapisy portów, części zamienne i plan migracji muszą być akceptowalne przez operatora.
Jeśli jedna bramka ulegnie awarii, arkusz danych OLT z informacją „128 klientów” nie uratuje projektu. Glory OpticalPrzewodnik projektowania sieci FTTHmapuje te kontrole w architekturze ODN, arkuszu-budżetu strat i BOM, zanim stosunek zostanie zamrożony.
1. Co właściwie standardy GPON mówią o 1:128
Najczęściej powtarzane stwierdzenie na temat 1:128 jest jednocześnie najczęściej wyrwane z kontekstu.
ITU-T G.984.1 (03/2008), klauzula 12twierdzi, że współczynniki podziału do 1:64 były realistyczne dla warstwy fizycznej w przypadku technologii rozważanej w publikacji. Już następne zdanie mówi, że w oczekiwaniu na ciągłą ewolucję-modułów optycznych, warstwa zbieżności transmisji, czyli TC,trzeba rozważyćwspółczynniki podziału do 1:128. „Należy wziąć pod uwagę” definiuje zakres projektu warstwy TC-; nie jest to stwierdzenie, że każdy interfejs optyczny GPON obsługuje ODN 1:128.
Zakres warstwy TC-
Skala protokołu, adresowanie ONU, kontrola zasięgu i przepustowości.
Wykonalność-warstwy fizycznej
Moc uruchamiania, czułość odbiornika, straty w rozdzielaczu i światłowodzie, odbicia, zmienność komponentów i margines.
To rozróżnienie wyjaśnia, dlaczego producent OLT może reklamować 128 klientów na port PON, podczas gdy operator nadal odrzuca ODN 1:128. Specyficzny-model UbiquitiPrzewodnik UF-OLTstwierdza obsługę do 128 klientów na port GPON. W starszym artykule dotyczącym platformy ZTE, opublikowanym w 2010 roku, stwierdza się:Maksymalnie 1:128 dla ZXA10 C300. Te przykłady pokazują, że wdrożenia sprzętu osiągnęły tę skalę; nie stanowią aktualnej zgody na zakup innego modelu, wydania lub modułu optycznego. Przed wydaniem projektu sprawdź dokumentację aktywnego dostawcy.
Stawki za łącze GPON nie zwiększają się wraz ze współczynnikiem podziału
Szeroko stosowany asymetryczny profil GPON działa przy2488,32 Mbit/s w dół i 1244,16 Mbit/s w górę. PrądSpecyfikacja ITU-T G.984.2 PMDdefiniuje te nominalne szybkości i parametry-warstwy fizycznej. Rozdzielacz 1:128 tworzy więcej punktów końcowych; nie tworzy większej pojemności PON.
B+, C+ i D to klasy strat, a nie przymiotniki marketingowe
| Klasa optyczna GPON | Minimalna utrata ścieżki | Maksymalna utrata ścieżki | Praktyczne znaczenie dla 1:128 |
|---|---|---|---|
| B+ | 13dB | 28dB | Zwykle za mały, jeśli uwzględnimy prawdziwy rozdzielacz 1×128 i margines projektu |
| C+ | 17dB | 32dB | Możliwe w przypadku krótkich, czystych ścieżek z kontrolowanymi komponentami |
| D | 20dB | 35dB | Więcej miejsca na optykę, ale kompatybilność sprzętu i ekonomika nadal wymagają przeglądu |
Struktura dokumentu ma znaczenie. G.984.2 Załącznik A, który stanowi integralną część Zalecenia, określa B+ jako najlepszą praktykę branżową dla systemu 2,488/1,244 Gbit/s i podaje zakres strat 13–28 dB w Tabeli A.2. Załącznik V wyraźnie to robiniestanowią integralną część Zalecenia; przedstawia praktykę branżową o jednostronnym-zasięgu-rozszerzonym C+ i D, z zakresami 17–32 dB i 20–35 dB w tabelach V.3 i V.4.
Są to opublikowane budżety referencyjne, a nie dowód, że każda cytowana para OLT/ONU implementuje tę klasę. Nie zatwierdzaj łącza tylko dlatego, że w cudzysłowie jest napisane „C+”, „C++” lub „duża moc”. Zapytanie ofertowe powinno określać dokładną minimalną moc startową, czułość odbiornika, limit przeciążenia, obsługiwaną klasę strat, długość fali i założenia FEC dla obu kierunków.
Czy 25 dB to bezpieczny-limit mocy odbioru GPON?
Żadna uniwersalna zasada ITU nie mówi, że „25 dB jest bezpieczne”. 25 dButrata ścieżkimoże być wewnętrznym celem projektowym operatora; −25 dBmotrzymał mocto inna ilość. Obydwa należy porównać z dokładnymi limitami-modułu optycznego i jednostki ONU. Jednostka ONU, która dzisiaj rejestruje się w pobliżu czułości, może jutro nie mieć wystarczającej rezerwy na temperaturę, zanieczyszczenie, starzenie się lub naprawę złącza.
ChwałyPrzewodnik po rozdzielaczu PLC 1:32 i 1:64to przydatny następny krok, gdy standard dopuszcza kilka wskaźników, ale projekt wymaga punktu bazowego o niższym-ryzyku.
2. Ile strat optycznych naprawdę dodaje rozdzielacz 1:128?
Idealna równa-strata dzielona to:
Dla 128 wyjść:
Te 21,07 dB to poziom fizyki, a nie specyfikacja produktu, którą można zamówić. Nie obejmuje to nadmiernych strat falowodu, sprzężenia włókien, opakowania, złączy, zależności od długości fali, zależności od polaryzacji i zmienności między kanałami.
Opublikowane dane dotyczące rozdzielacza PLC 1×128 ilustrują tę lukę. AKarta danych precyzyjnych technologii optycznychokreśla tłumienność wtrąceniową mniejszą niż 23,8 dB i jednorodność mniejszą niż 2,5 dB dla 1 × 128. JakiśKarta katalogowa rozdzielacza FS ABSokreśla tłumienie wtrąceniowe nie większe niż 24 dB i jednorodność nie większą niż 3,0 dB. W uzasadnionym budżecie wstępnym należy zatem zastrzec ok23,8–24,0 dB dla samego rozdzielacza, a następnie zastąp tę wartość planowania gwarantowanym maksimum wybranego BOM.
Dlaczego najgorsza-utrata portu ma większe znaczenie przy 1:128
Jednolitość to różnica pomiędzy wynikami z najniższej-i najwyższej-straty. Przy 1:128 rozpiętość 2,5–3,0 dB jest wystarczająco duża, aby jedna grupa jednostek ONU wyglądała na zdrową, podczas gdy najsłabsze porty znajdują się w pobliżu granicy awarii. Przykładowy raport, który pokazuje tylko średnią, ukrywa to ryzyko.
Dla konkretnego projektu-Rozgałęźnik PLC, określ co najmniej:
- maksymalna strata wtrąceniowa dla każdego portu przy wymaganych długościach fal;
- jednorodność, PDL, WDL, straty odbiciowe i granice kierunkowości;
- typ złącza, polerowanie i czy uwzględniono utratę złącza;
- zakres temperatur-pracy i warunki testowe;
- identyfikowalność-numeru seryjnego lub partii;
- per-dane testowe portu, a nie tylko instrukcja Pass/Fail.
Jednostopniowy-w porównaniu z kaskadowym 1:128
Wszystkie idealne architektury o całkowitym stosunku 1:128 mają ten sam podział matematyczny wynoszący 21,07 dB. Rzeczywiste kombinacje urządzeń nie mają takich samych nadmiernych strat ani konsekwencji operacyjnych.
| Architektura | Opublikowany przykład-ograniczenia urządzenia | Złączony dodatek międzystopniowy | Planowanie obserwacji |
|---|---|---|---|
| Jeden 1×128 | 23,8–24,0 dB | Nic | Najmniej stopni pasywnych, ale duży moduł i domena błędów ze 128 wyjściami |
| 1×2 + 1×64 | 3.8 + 20.5=24.3 dB | Około 0,4 dB | Łatwy układ dwóch-odgałęzień, ale niewielka przewaga optyczna |
| 1×4 + 1×32 | 7.2 + 16.5=23.7 dB | Około 0,4 dB | Obsługuje dystrybucję etapową i może wynosić blisko 1 × 128 utraty urządzenia |
| 1×8 + 1×16 | 10.3 + 13.5=23.8 dB | Około 0,4 dB | Większa lokalna szczegółowość; zapisy i dyscyplina dostępu stają się krytyczne |
Wartości urządzeń stanowią przykładowe sumy opublikowanych wartości maksymalnych i nie zastępują specyfikacji wybranych dostawców. Łączony-stopień międzystopniowy może powodować mniejsze straty niż para złączy, podczas gdy złącze polowe może powodować znacznie większe straty w przypadku zanieczyszczenia lub uszkodzenia.
Zasada inżyniera: wybierz topologię operacji, a następnie zweryfikuj jej utratę
Nie wybieraj kaskady tylko dlatego, że ktoś twierdzi, że jest to z natury mniejsza strata. Wybierz tę opcję, gdy budowa etapowa, wydajność-włókna zasilającego, lokalny dostęp testowy lub położenie geograficzne abonentów uzasadniają drugi etap. Następnie zaplanuj budżet na każdym etapie i interfejsie. ChwałyPrzewodnik rozwiązywania problemów z wysokimi-stratami rozdzielacza PLCpokazuje, jak po instalacji pojawiają się zanieczyszczenia złączy, makro-zgięcia, słabe połączenia i różnice w komponentach.
3. Przepracowane scenariusze budżetowe-optyczne 1:128 GPON
Użyteczny budżet musi być powtarzalny. Następujący model inżynieryjny Glory to:ilustracyjne obliczenia projektowe, a nie twierdzenie dotyczące konkretnej działającej sieci ani uniwersalnego limitu akceptacji.
Założenia:
- Maksymalna strata planistyczna rozdzielacza 1×128: 24,0 dB
- Cztery pary złączy po 0,4 dB każda: 1,6 dB
- Sześć spawów po 0,1 dB każdy: 0,6 dB
- Tłumienie światłowodu: 0,35 dB/km
- Naddatek inżynieryjny na starzenie, naprawy i niemodelowane zmiany: 3,0 dB
| Odległość OLT-do-ONU | Obliczona strata ODN | Margines B+ (28 dB) | Margines C+ (32 dB) | Margines D (35 dB) |
|---|---|---|---|---|
| 2 km | 29,90 dB | −1,90 dB | +2.10 dB | +5.10 dB |
| 5 km | 30,95 dB | −2,95 dB | +1.05 dB | +4.05 dB |
| 10 km | 32,70 dB | −4,70 dB | −0,70 dB | +2.30 dB |
| 15 km | 34,45 dB | −6,45 dB | −2,45 dB | +0.55 dB |
Ta tabela pokazuje, dlaczego „GPON obsługuje 1:128” nie jest rozwiązaniem budżetowym-optycznym. Przy tych konserwatywnych założeniach B+ zawodzi nawet przy 2 km. C+ można używać tylko w krótszych przykładach, a w przypadku 5 km pozostało tylko 1,05 dB. Klasa D zapewnia więcej miejsca, ale nadal osiąga jedynie 0,55 dB w odległości 15 km-to mało jak na politykę projektową wielu operatorów.
Test zerowego-kilometra: odrzuć niemożliwe projekty przed opracowaniem trasy
Usuń odległość włókien od modelu. Stała strata wynosi już:
Założony BOM 1:128 nie może spełnić budżetu B+ wynoszącego 28 dBnawet przy zerowych kilometrach. Ta kontrola uniemożliwia zespołom optymalizację trasy kablowej, gdy rozdzielacz, interfejsy i margines pochłonęły już całą klasę.
Ten sam model może oszacować teoretyczną granicę odległości:
- B+:przy tych założeniach nie ma dodatniej odległości;
- C+:około 8,0 km;
- D:około 16,6 km.
Są to granice obliczeń, a nie zalecenia dotyczące wdrożenia. Akceptacja w terenie nadal wymaga zmierzenia strat w obu kierunkach lub przy określonych długościach fal, kontroli złączy, zapisów OTDR, jeśli to konieczne, oraz weryfikacji mocy OLT/ONU. ChwałyPrzewodnik wdrażania ODNzapewnia szerszy kontekst komponentów i pracy w terenie-dla tego planu akceptacji.
Dlaczego obliczona przepustka może nadal nie działać
- port o największych-stratach rozdzielacza, a nie jego średni port;
- utrata złącza wykluczona z arkusza danych rozdzielacza;
- współczynnik odbicia lub brudna powierzchnia czołowa, która nie wygląda na zwykłe tłumienie;
- jednostka ONU o niższej-mocy w najdłuższej gałęzi;
- założenia dotyczące temperatury i starzenia zostały już uwzględnione-lub nie-w limitach komponentów;
- przyszłe zamknięcie naprawcze i dodatkowe połączenie;
- niepewność raportowania-mocy optycznej OLT;
- różnice między czułością rejestracji a stabilnym-działaniem wolnym od błędów.
„ONU stało się online” to wydarzenie związane z uruchomieniem, a nie test SLA.
4. Limit przepustowości: co faktycznie współdzieli 128 aktywnych jednostek ONU
Margines optyczny odpowiada na pytanie, czy bity mogą przekroczyć ODN. Nie odpowiada, czy PON może obsługiwać oferowany ruch.
Przy zastosowaniu typowych szybkości GPON 2488,32/1244,16 Mbit/s i prostego równego podziału, surowy udział wynosi:
| Jednocześnie aktywne jednostki ONU | Surowe dane na jednostkę ONU | Surowe przesyłanie danych na jednostkę ONU |
|---|---|---|
| 32 | 77,76 Mbit/s | 38,88 Mbit/s |
| 64 | 38,88 Mbit/s | 19,44 Mbit/s |
| 128 | 19,44 Mbit/s | 9,72 Mbit/s |
Nie są to gwarancje szybkości klienta. Są to pułapy arytmetyczne przed ramkowaniem GPON, ruchem zarządzającym, narzutem protokołu, polityką usług i harmonogramem serii. Prawdziwy GPON opiera się na multipleksowaniu statystycznym i dynamicznym przydzielaniu przepustowości, więc większość użytkowników nie jest stale aktywna z maksymalną szybkością. Dzięki temu w niektórych sieciach możliwy jest komercyjny współczynnik 1:128,-ale także sprawia, że założenia dotyczące-wykorzystania i zajętości-godzin są częścią projektu inżynieryjnego.
Liczba domów przekazanych, podłączonych jednostek ONU i aktywnych jednostek ONU to różne liczby
Drzewo fizyczne w skali 1:128 może przejść przez 128 lokali, a tylko 50 subskrybuje. Spośród nich być może 20 jest znacząco aktywnych w danym przedziale czasu. Planowanie wydajności powinno rejestrować wszystkie trzy wartości, a także-mieszankę warstw usług i{8}}ciężkie aplikacje nadrzędne. Traktowanie 128 wyjść jako 128 jednoczesnych użytkowników gigabitowych jest nierealistyczne; założenie, że szczytowa współbieżność zawsze pozostanie niska, jest równie niebezpieczne.
Sprawdzanie przepustowości portu-
- Prognozowana stopa zwrotu w latach 1, 3 i 5.
- Zajęta-godzina wykorzystania dalszego i wyższego szczebla.
- Stosunek szczytu-do-średniego według poziomu usług.
- Zadeklarowane lub zapewnione zobowiązania dotyczące przepustowości.
- Rozdziel lub zwiększ wyzwalacz, zanim zatory dotkną klientów.
W przypadku sieci sprzedających wiele planów gigabitowych lub-intensywnych wysyłania, lepszą odpowiedzią jest często więcej portów PON lub przejście na XGS-PON, a nie głębsze udostępnianie GPON. APrezentacja Fibre Connect 2025 prowadzona przez Broadband Forumzawiera slajd „Fiber Reality Check 2025” firmy Nokia, w którym powołuje się na prognozę Omdia z kwietnia 2025 r., w której opisano, że XGS-PON agresywnie zastępuje GPON w nowych wdrożeniach i pozostanie dominujący przez kilka następnych lat. To jest materiał do prezentacji konferencyjnej, a nie raport dotyczący standardów Forum Szerokopasmowego.
Dlatego należy sprawdzić pasywny BOM pod kątem współistnienia i migracji, a nie optymalizować tylko pod kątem dzisiejszej liczby portów OLT-. ChwałyPrzewodnik projektowania sieci FTTHłączy prognozy abonentów z przydziałem splitterów i włókien.
5. Limity operacyjne nieujęte w budżecie strat
Sieć PON 1:128 skupia więcej klientów za jednym portem OLT, ścieżką zasilania i komponentem pierwszego-stopnia. Awaria w pobliżu katalogu głównego może zatem wpłynąć na aż 128 usług. Oszczędności finansowe wynikające z mniejszej-portów kart liniowych należy porównać z kosztami i wpływem tej większej domeny błędów.
Zapisy stają się częścią wydajności optycznej
W przypadku podziału kaskadowego rekord portu powinien identyfikować:
- Obudowa OLT, gniazdo, port PON i klasa modułu-optycznego;
- numer seryjny i port rozdzielacza pierwszego- i drugiego-stopnia;
- obudowa, taca, adapter i położenie złącza;
- długość trasy i bazowa mapa zdarzeń;
- Numer seryjny ONU, utrata gałęzi i uruchomienie odbierają moc;
- wyjścia zarezerwowane, podłączone i niedostępne.
Bez tej hierarchii technik może zmierzyć małą moc, ale nadal nie wie, który element lub gałąź poprzedzającą należy sprawdzić. Przewodnik GloryWybór MST, ODF i FDBpomaga dostosować fizyczny punkt dystrybucji do modelu ewidencji i konserwacji.
Rejestracja to nie to samo, co stabilność
Jednostka ONU może zarejestrować się na niskim poziomie optycznym podczas cichego testu, a następnie wystąpić sporadyczne błędy lub wyrejestrowanie po zmianach temperatury, zakłóceniu złącza lub dodatkowych naprawach. Praktyczny plan akceptacji powinien porównać zmierzoną najgorszą jednostkę ONU z progami ostrzegawczymi i alarmowymi operatora, a nie tylko z bezwzględną czułością odbiornika.
Twierdzenia dotyczące niezawodności wymagają dowodów, a nie logo
W przypadku elementów pasywnychTelcordia GR-1209-COREpodaje ogólne wymagania dotyczące pasywnych elementów optycznych, natomiastGR-1221-RDZEŃdotyczy długoterminowego-zapewnienia niezawodności. Są to cenne referencje kwalifikacyjne przy zakupie rozdzielaczy, zwłaszcza w środowiskach zewnętrznych-zakładów.
Jednakże określenia „zgodny z Telcordią” nie należy przyjmować jako ogólnego stwierdzenia. Zapytaj, jakiej rodziny produktów, opakowania, problemu, wielkości próbki, sekwencji testów i numeru raportu dotyczy roszczenie. Następnie sprawdź, czy dostarczona konfiguracja 1×128 mieści się w tym zakresie kwalifikacji. ARaport z testu rozdzielacza PLCpowinien połączyć podstawę kwalifikacji z-danymi dotyczącymi produkcji na port dla rzeczywistej wysyłki.
6. Gdzie podział GPON 1:128 może mieć sens
1:128 jest najłatwiejszy do obrony, gdy gęstość jest duża, zasięg jest krótki, kontrola komponentów jest silna, a model komercyjny ceni konsolidację portów OLT-.
Sieci-małego zasięgu lub sieci kampusowe o krótkim zasięgu
Duży kompleks apartamentów, hotel, kampus lub pasywna optyczna sieć LAN mogą utrzymać niewielką odległość światłowodu i kontrolować punkty dystrybucji. Projekt C+ lub D może zachować odpowiedni margines, jeśli złącza i stopnie rozdzielacza zostaną zminimalizowane. W tych środowiskach askrzynka rozdzielcza światłowodu wybrana dla rzeczywistego układu rozgałęźnika i spawujest ważniejsza niż nominalna liczba portów na etykiecie obudowy.
Gęste obszary z mierzalnym, niskim początkowym współczynnikiem poboru
Drzewo może przejść przez wiele przesłanek, a subskrybować tylko ułamek. Kaskadowa dystrybucja 1:4 × 1:32 lub 1:8 × 1:16 może obsługiwać kompilację etapową, jeśli operator zainstaluje drugi-etap w miarę wzrostu poboru. Działa to tylko wtedy, gdy kontrolowane są bezczynne porty, ścieżki rozdzielacza i zapisy aktywacji.
Sieci wrażliwe na koszty-z wyraźnym planem rozbudowy
Operator może zaakceptować większe współdzielenie, aby zmniejszyć początkowe koszty OLT i światłowodu-dostawcy. Plan powinien określać próg wykorzystania, marży lub-liczby klientów, który powoduje uruchomienie drugiego portu PON, ponowny-podział lub migrację technologii. „Dokonamy aktualizacji później” nie jest planem, jeśli nie zarezerwowano już zapasowych włókien, miejsca w szafie, długości fal, sprzętu i procedur w przypadku przestojów.
Stanowisko inżyniera chwały
W takich scenariuszach firma Glory może przełożyć zatwierdzoną architekturę na kontrolowany pasywny BOM-Splittery PLC, adaptery, pigtaile, tace i rozdzielacze-gotowe obudowy-ale współczynnik podziału powinien pozostać decyzją projektową operatora popartą dokładnymi limitami OLT/ONU i arkuszem akceptacji.
7. Gdzie 1:128 jest zwykle złym wyborem
Długie wiejskie trasy
Wysokie straty w rozdzielaczu i tłumienie długich włókien pochłaniają ten sam, skończony budżet. Na trasach wiejskich często dochodzi do zamknięć, napraw i narażenia środowiska. Zmniejszenie podziału do 1:32 lub 1:64 zwykle zapewnia większą użyteczną odporność niż zapisanie jednego portu OLT.
Wysoki współczynnik poboru przy wielu poziomach usług premium
Jeśli oczekuje się, że port będzie obsługiwać wielu abonentów o prędkości 500 Mbit/s lub gigabitach, problem z przepustowością może pojawić się przed problemem optycznym. Wysokie zapotrzebowanie na przesyłanie danych ze strony kopii zapasowych w chmurze, tworzenia wideo, nadzoru i użytkowników biznesowych sprawia, że przesyłanie danych z szybkością 1,244 Gbit/s jest szczególnie ważne.
Brownfield ODN z niekompletnymi zapisami
Nieznana liczba złączy, nieudokumentowane kaskady, mieszane rodzaje lakieru i stare zamknięcia sprawiają, że obliczenia w skali 1:128 wyglądają na dokładniejsze niż dane źródłowe. Najpierw przeprowadź audyt i przetestuj ODN. Chwałyprzewodnik diagnostyczny dotyczący-wysokich stratmoże służyć jako lista kontrolna pola przed dodaniem kolejnego stopnia rozdzielającego.
Ścisłe-SLA sieci biznesowe lub publiczne-usługowe
Większa współdzielona domena błędów, mniejszy margines mocy i wyższa nadsubskrypcja rzadko stanowią dobry-kompromis w zamian za usługi z gwarantowaną przepustowością lub obowiązkiem przywrócenia. Korzystaj z chronionej architektury niższego podziału lub dedykowanego dostępu, jeśli gwarantuje to umowa SLA.
Nowe wersje zoptymalizowane pod kątem współczesnej elektroniki
Nie należy ograniczać elastyczności instalacji pasywnej na 30-lat, aby zaoszczędzić port GPON, który może zostać wymieniony znacznie wcześniej. Jeśli w planie działania znajduje się XGS-PON, 25GS-PON lub współistnienie wielu pokoleń, już teraz oceń przyszły plan długości fal i klasę strat. ChwałyWyjaśnienie budżetu-optyki PON-25GSto przydatne porównanie-po stronie migracji; nie jest to dowód na to, że każdy GPON 1:128 ODN będzie obsługiwał przyszłą generację PON w niezmienionej formie.
8. 1:32 vs 1:64 vs 1:128 Macierz decyzyjna GPON
| Czynnik decyzyjny | 1:32 | 1:64 | 1:128 |
|---|---|---|---|
| Idealna strata rozdzielacza | 15,05 dB | 18,06 dB | 21,07 dB |
| Typowy maksymalny zakres urządzeń PLC stosowany w planowaniu | Około 16,5–17 dB | Około 20,5–21 dB | Około 23,8–24,0 dB |
| Wykonalność B+ | Zwykle czuje się komfortowo, słuchając dźwiękowego ODN | Możliwe, ale-wrażliwe na margines | Generalnie nieodpowiednie przy normalnym dodatku inżynierskim |
| Wykonalność w języku C+ | Silny margines w wielu układach | Praktyczny w wielu kontrolowanych układach | Możliwe głównie na krótkich, czystych układach |
| Udostępnianie surowego pasma | Najniższy | Średni | Najwyższy |
| Domena błędów na port PON | Do 32 jednostek ONU | Do 64 jednostek ONU | Do 128 jednostek ONU |
| Rejestrowanie i rozwiązywanie problemów ze złożonością | Niski | Średni | Wysoka, szczególnie w przypadku kaskadowania |
| Najlepsze dopasowanie | Dłuższy dostęp lub-wysoka niezawodność | Gęsty, główny nurt FTTH | Krótki, gęsty, starannie kontrolowany wyjątek |
Dodatkowa idealna strata wynosi około 3,01 dB przy każdym podwojeniu podziału. W terenie decyzja opiera się na obliczeniach na poziomie większym niż 3 dB: wzrasta również jednorodność, dodatkowe interfejsy, współbieżność abonentów i wpływ na regenerację. Aby uzyskać głębsze porównanie typowych linii bazowych, użyj Glory'sPrzewodnik wyboru 1:32 w porównaniu do 1:64, a następnie oceń 1:128 tylko wtedy, gdy żadna z wartości bazowych nie spełnia celu biznesowego.
9. Co umieścić w zapytaniu ofertowym i planie akceptacji w skali 1:128
Udany projekt-z wieloma podziałami zaczyna się od zakupu języka, który inżynierowie mogą przetestować. „Rozgałęźnik 1×128 GPON zgodny z Telcordią” to za mało.
Pola OLT i ONU
- Producent OLT, obudowa, karta liniowa, port i wersja oprogramowania;
- maksymalna obsługiwana jednostka ONU na port w zamierzonej konfiguracji;
- klasa-modułu optycznego OLT, zakres-mocy startowej, czułość i przeciążenie odbiornika;
- ONU{0}}zakres mocy transmisji, czułość odbiornika, FEC i stan interoperacyjności;
- maksymalny zasięg i zróżnicowana odległość wspierana przez wdrożenie;
- Profil administratora danych, założenia dotyczące gwarantowanej przepustowości i-poziomu usług.
Pola rozdzielacza PLC
- architektura jedno-jednostopniowa lub kaskadowa i całkowity współczynnik;
- rodzaj opakowania, wymiary i pozycja montażu;
- G.657.A1/A2 lub inna wymagana konstrukcja światłowodu i pigtaila;
- SC/APC, SC/UPC lub inny interfejs, bez mieszanego polerowania na sparowanej parze;
- maksymalna strata wtrąceniowa dla każdego portu i wymaganej długości fali;
- jednorodność, PDL, WDL, straty odbiciowe i kierunkowość;
- temperatura pracy/przechowywania i zakres kwalifikacji środowiskowej;
- dowód GR-1209/GR-1221, jeżeli jest wymagany;
- 100% raport z testu na-port i identyfikowalność serii/partii.
Pola ODN i obudowy
- długości podajnika, dystrybucji i zrzutu;
- liczba złączy-par i złączy-;
- rozdzielacz, adapter, taca i układ-włókien parkingowych;
- promień zgięcia,-zakres wejścia kabla, zabezpieczenie przed naprężeniami i docelowa IP;
- mapa portów, etykiety, wyjścia zapasowe i elementy montażowe;
- dodatek na naprawy i starzenie się;
- przestrzeń migracyjną i plan-zapasowych łączy światłowodowych.
Odbiór fabryczny i terenowy
- Przy odbiorze fabrycznym sprawdź format raportu, długości fal, metodę referencyjną, stan złącza i wszystkie 128 wartości wyjściowych.
- Podczas odbioru w terenie sprawdź i wyczyść złącza, zapisz straty od końca do-końca i przetestuj najgorsze i najdłuższe gałęzie.
- W razie potrzeby porównaj moc podaną przez ONU/OLT ze skalibrowanymi pomiarami.
- Zapisz ślad bazowy lub mapę zdarzeń.
Pułapka zakupowa, której należy unikać
Nie zezwalaj na ciche łączenie lub pomijanie w trzech dokumentach maksymalnych strat urządzenia, zapasu złączy i marginesu technicznego. Jeden arkusz budżetu-kontrolowanej straty powinien wskazywać właściciela i źródło każdej liczby.
Chwałyprzewodnik po czytaniu raportu z testu splittera PLCmożna dołączyć do planu inspekcji. Po ustaleniu limitów,Formularz zapytania ofertowego Glorymoże zawierać konfigurację rozdzielacza, zestawienie komponentów obudowy,-wymagany raport z testów i wersję rysunku w ramach jednego pakietu projektowego.
Zamień zatwierdzoną architekturę 1:128 w kontrolowany pasywny BOM
Wyślij topologię, długości tras, klasę optyczną, szczegóły interfejsu, plan obudowy i wymagania dotyczące-dokumentu testowego. Glory może dostosować rozdzielacz PLC, interfejsy pasywne, układ obudowy i pakiet inspekcyjny do zatwierdzonych przez Ciebie danych wejściowych projektu.
Poproś o wycenę projektu Przejrzyj opcje rozdzielacza PLC10. Często zadawane pytania dotyczące 1:128 GPON
P: Czy ITU-T dopuszcza współczynnik podziału GPON 1:128?
O: ITU-T G.984.1 wymaga, aby warstwa TC uwzględniała współczynniki podziału do 1:128, podczas gdy dyskusja w warstwie-fizycznej określa, że 1:64 jest realistyczny dla technologii rozważanej w publikacji. To stawia 1:128 w zakresie projektowania warstw-TC; nie zapewnia ogólnego zatwierdzenia-warstwy fizycznej. Dokładna implementacja OLT/ONU i-w najgorszym przypadku budżet optyczny nadal muszą potwierdzać projekt.
P: Czy B+ GPON OLT obsługuje 1:128?
Odp.: Może zarejestrować w oprogramowaniu 128 jednostek ONU, ale normalny budżet optyczny 28 dB B+ jest zwykle zbyt mały dla prawdziwego rozdzielacza 1×128 plus złącza, spawy, światłowód i margines projektowy. W opracowanym modelu tłumienie stałe sięga 29,2 dB przed odległością światłowodu.
P: Czy C+ wystarczy dla sieci GPON 1:128?
O: Czasami. Przy maksymalnej stracie ścieżki wynoszącej 32 dB, C+ może obsługiwać krótkie, czyste i ściśle kontrolowane ścieżki 1:128. W modelu ilustracyjnym utrzymuje 2,10 dB w odległości 2 km i 1,05 dB w odległości 5 km, ale zawodzi przy 10 km. Skorzystaj z aktualnej polityki BOM i marży operatora.
P: Jaka jest tłumienność wtrąceniowa rozdzielacza PLC 1×128?
Odp.: Teoretyczna-jedna strata dzielona wynosi 21,07 dB. Publiczne komercyjne arkusze danych określają maksymalną tłumienność wtrąceniową na poziomie około 23,8–24,0 dB dla niektórych produktów 1 × 128. Gwarantowana najgorsza-wartość portu wybranego dostawcy to liczba mieszcząca się w ostatecznym budżecie.
P: Czy jeden rozdzielacz 1×128 jest lepszy od rozdzielaczy kaskadowych?
Odp.: Ma mniej stopni pasywnych i interfejsów międzystopniowych, co może uprościć utratę i nagrywanie. Kaskady mogą usprawnić wdrażanie etapowe i dystrybucję lokalną. Żadne z nich nie jest powszechnie lepsze; porównaj najgorszy-przypadek utraty urządzenia, zdarzenia dotyczące złączy/splotów, dostęp do obudowy, testowalność i izolację usterek.
P: Jaką przepustowość uzyskuje każdy użytkownik w sieci 1:128 GPON?
O: Jeśli wszystkie 128 jednostek ONU byłoby jednakowo aktywnych, surowy udział arytmetyczny wyniósłby 19,44 Mbit/s w dół i 9,72 Mbit/s w górę przed obciążeniem. Rzeczywista usługa zależy od DBA, współbieżności ruchu i polityki operatora, więc ta liczba nie jest gwarantowaną szybkością użytkownika.
P: Czy jednostka ONU może pracować przy -28 dBm?
Odpowiedź: Tylko jeśli pozwala na to dokładna specyfikacja odbiornika ONU i warunki pracy, a „działa” nie powinno oznaczać jedynie jednorazowej rejestracji. Operatorzy zwykle rezerwują margines powyżej czułości bezwzględnej na niepewność pomiaru, temperaturę, starzenie się, zanieczyszczenie i naprawy. Sprawdź zarówno moc jednostki ONU w dół, jak i odbiór impulsów w górę w OLT.
P: Jakie dokumenty powinien dostarczyć dostawca rozdzielacza 1×128?
Odp.: Poproś o kontrolowany arkusz danych, rysunek, dowód kwalifikacji, dokumenty dotyczące materiałów lub zgodności wymagane w projekcie, raport optyczny na-porty, możliwość śledzenia serii/partii oraz metodę kontroli. W przypadku zastosowań zewnętrznych-zakładów należy określić obudowę i zakres otoczenia, a także układ optyczny.
P: Czy w nowej sieci należy wdrożyć 1:128 GPON czy XGS-PON?
O: Jeśli celem jest obsługa wielu-szybkich abonentów na port, przepustowość XGS-PON może być lepszym rozwiązaniem długoterminowym-niż maksymalizacja współużytkowania GPON. Ostateczny wybór zależy od poziomów usług, zainstalowanego sprzętu, planu współistnienia i ekonomii. Przygotuj pasywną migrację ODN-bez względu na wybraną aktywną technologię.
11. Wniosek: traktuj 1:128 jako wyjątek inżynieryjny, a nie wartość domyślną
Projekt warstwy-GPON TC uwzględnia współczynnik 1:128,-specyficzne modele OLT rozgłaszają 128 klientów na port i istnieją komercyjne rozgałęźniki PLC 1×128. Te trzy fakty nie potwierdzają konkretnego fizycznego ODN. Niezawodne wdrożenie jest możliwe tylko wtedy, gdy najgorsza ścieżka optyczna, margines szybkości przesyłania danych, pojemność w godzinach-zajętości, domena błędów i przyszły plan migracji pasują do siebie.
Najbardziej przydatna wczesna kontrola jest prosta: zastąp teoretyczny podział 21,07 dB gwarantowanym maksimum rozdzielacza, dodaj każde złącze i splot, zarezerwuj określony naddatek inżynieryjny i zobacz, co pozostanie przed odległością światłowodu. W zastosowanym tutaj modelu przezroczystym tłumienie stałe wynosi już 29,2 dB. To natychmiast wyklucza B+ i ogranicza C+ do krótkiego,-dobrze kontrolowanego ODN.
W przypadku większości sieci FTTH 1:32 lub 1:64 pozostaje łatwiejszy w obsłudze i modernizacji. Użyj 1:128, jeśli gęstość, zasięg, współczynnik poboru i ekonomia naprawdę to uzasadniają-i wymagają danych, aby to udowodnić. Glory Optical może wspierać stronę pasywną za pomocą kontrolowanegoRozgałęźnik PLC i zestawienie komponentów obudowy, wymagania testowe dla-portu i rysunki projektowe; Wersja ostateczna powinna być zawsze podpisana zgodnie ze specyfikacjami OLT/ONU operatora i polityką akceptacji.
12. Normy i odniesienia inżynierskie
- Ogólna charakterystyka ITU-TG.984.1 - GPON
- Specyfikacja warstwy GPON PMD ITU-T G.984.2 (2019) -
- ITU-T G.984.3 (2014) - Specyfikacja warstwy konwergencji transmisji GPON
- Telcordia GR-1209-CORE – Ogólne wymagania dotyczące pasywnych komponentów optycznych
- Telcordia GR-1221-CORE — ogólne wymagania dotyczące zapewnienia niezawodności
- Karta katalogowa precyzyjnego rozdzielacza PLC OT
- Arkusz danych rozdzielacza PLC FS ABS
- Biała księga dotycząca niezawodności pasywnego rozdzielacza optycznego SENKO
W przypadku zastosowania projektu połącz te referencje zewnętrzne z referencjami GloryPrzewodnik projektowania ODN, Przewodnik po raportach rozdzielacza PLCoraz limity określone w zatwierdzonym BOM projektu.